Limonene | Limonene | Limonenas
Kategorija
Paviršiaus aktyviosios medžiagos
Šaltinis
Kosmetikos ingredientas limonenas dažnai gaunamas iš citrinų žievelės, tačiau taip pat gali būti gaminamas iš kitų citrusinių vaisių, tokiais kaip apelsinai ar greipfrutai. Pagrindinis limoneno išgavimo būdas yra šaldymo destiliacija, kurioje naudojamas garų srautas, kuris išskiria limoneno aliejų iš vaisių žievelės. Procesas apima kelių etapų filtravimą, kad būtų pašalinti nešvarumai ir likučiai. Chemiškai limonenas yra monoterpenas, turintis molekulę, sudarytą iš dviejų izopreno blokų, kurie suteikia jam charakteringą citrusinių vaisių kvapą.
Paskirtis ir nauda
Limonenas, dažnai išgaunamas iš citrusinių vaisių žievelių, pasižymi stipriu, gaivinančiu kvapu, dėl ko jis tapo populiarus kosmetikos pramonėje kaip kvapiklis. Be to, šis terpenoidas turi antiseptinių savybių, todėl gali padėti mažinti odos uždegimą ir naudojamas kaip konservantas dėl savo baktericidinių ir fungicidinių efektų, taip pat gali padėti įsisavinti kitus kosmetikos produktų ingredientus. Svarbu paminėti, kad limonenas gali sukelti odos jautrumą ar alergines reakcijas, todėl jis privalo būti nurodytas kosmetikos produktų sudėtyje, leidžiant vartotojams apsispręsti dėl jo naudojimo.
Saugumo informacija
Limonenas, natūraliai randamas citrusinių vaisių žievelėse, yra plačiai naudojamas kosmetikos pramonėje dėl savo kvapą gerinančių savybių, tačiau jo saugumas odai kelia tam tikrų diskusijų. Nors daugeliu atvejų limonenas yra laikomas saugiu, reikšminga yra jo oksidacijos polinkis ore, kuris gali sukelti alergines reakcijas, tokias kaip kontaktinis dermatitas. Europos Sąjungos cheminių medžiagų agentūra (ECHA) nurodo, kad oksiduotas limonenas turi būti ženklintas kaip alergeninė medžiaga. Kosmetikos produktai, kuriuose yra limoneno, turi turėti žymėjimą dėl galimo alergizuojančio poveikio, ypač tiems vartotojams, kurie yra jautrūs ar turi polinkį į kontaktinį dermatitą.
Moksliniai tyrimai
Limonenas, dažnai išgautas iš citrusinių vaisių, yra terpenas, kuris kosmetikos pramonėje vertinamas dėl savo kvapiojo profilio ir gebėjimo pagerinti kitų ingredientų absorbciją. Moksliniai tyrimai atkreipia dėmesį į limoneno oksidacijos procesą, kuris gali sukelti alergines reakcijas, todėl naujausi tyrimai siekia išsiaiškinti, kaip stabilizuoti šį ingredientą, kad būtų sumažinta jo sensibilizuojanti potenciali rizika. Priešuždegiminės ir antikancerogeninės limoneno savybės tiriamos kaip galimi naudingi efektai odos priežiūros produktuose.
Tvarumas
Limonenas, dažnas kosmetikos ingredientas, gaunamas iš citrusinių vaisių žievelių, o jo tvarumas susijęs su išteklių naudojimo efektyvumu bei perdirbimo poveikiu aplinkai. Nors citrusiniai vaisiai yra atsinaujinantys ištekliai, intensyvi jų auginimo praktika gali sukelti dirvožemio eroziją, vandens išteklių išeikvojimą ir pesticidų naudojimą, kurie gali turėti neigiamą poveikį aplinkai. Limoneno išskyrimo procese taip pat svarbu atkreipti dėmesį į energijos sąnaudas ir anglies dioksido emisijas. Tvarios gamybos metodai, tokie kaip šaltasis spaudimas ir vandens distiliacija, yra palyginti švelnūs aplinkai, tačiau cheminių tirpiklių naudojimas gali lemti teršalų patekimą į aplinką. Todėl limoneno poveikis tvarumui yra sudėtingas ir priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant žaliavų auginimo būdus, perdirbimo technologijas ir galutinių produktų naudojimo efektyvumą.
Reguliavimas
Limonenas – tai dažnas ingredientas kosmetikoje, kuris gali būti naudojamas kaip kvapioji medžiaga ar tirpiklis, tačiau jo panaudojimas yra reglamentuotas tiek Europos Sąjungoje, tiek kitose rinkose. Europos Sąjungoje, pagal Kosmetikos produktų reglamentą (EC) No 1223/2009, limonenas, kaip ir kiti potencialiai alergizuojantys kvapai, turi būti nurodomas ant produkto etiketės, jei jo koncentracija viršija 0,01% paliekamųjų produktų arba 0,001% nuplaunamųjų produktų. Be to, limonenas turi atitikti griežtus Europos Sąjungos cheminių medžiagų įstatymus, pagal REACH reglamentą. Kitose rinkose, pavyzdžiui, JAV, limoneno panaudojimą reglamentuoja FDA (Food and Drug Administration), tačiau šie reglamentai gali skirtis nuo ES nustatytų normų, todėl gamintojams, eksportuojantiems savo produktus įvairiose šalyse, būtina atsižvelgti į kiekvienos šalies specifinius reikalavimus.
Svarbu: visi šioje elektroninėje parduotuvėje pateikiami kosmetikos ingredientų aprašymai yra skirti tik informaciniams tikslams. Stengiamės užtikrinti pateikiamos informacijos teisingumą ir aktualumą, tačiau neprisiimame atsakomybės už bet kokias klaidas ar netikslumus informacijoje, taip pat neatsakome už jokias pasekmes, kurios gali atsirasti remiantis šia informacija. Prieš naudodami bet kokius produktus, visada patikrinkite etiketę ir naudojimo instrukcijas tiesiogiai ant produkto pakuotės arba kreipkitės į gamintoją, kad gautumėte išsamią ir patikimą informaciją.