Gelatin: Gelatin | Glycerin: Glycerin | Želatina
Kategorija
Tirštikliai
Šaltinis
Želatina, dažnai naudojamas kosmetikos ingredientas, yra gaunama iš kolageno, baltymo, kuris randamas gyvūnų jungiamojo audinio. Išgavimo procesas apima gyvūnų odos, kaulų ir jungiamojo audinio virimą vandenyje, kad būtų suskaidytas kolagenas į želatiną. Gautas mišinys tuomet filtruojamas ir valomas, kad būtų pašalintos bet kokios nešvarumai. Želatina toliau apdorojama serija cheminių procedūrų, įskaitant rūgštinius ir šarminius apdorojimus, siekiant pašalinti likusius nekolageninius baltymus ir pagerinti jos grynumą. Galutinis produktas yra bespalvis ir bekvapis milteliai, plačiai naudojami kosmetikoje dėl savo tirštiklių ir emulsiklių savybių.
Paskirtis ir nauda
Želatina yra vertinama kosmetikos pramonėje dėl savo drėkinamųjų ir plaukų bei odos kondicionuojančių savybių. Ji efektyviai susieja vandenį, todėl gali padėti išlaikyti odos hidrataciją ir pagerinti kosmetikos produktų konsistenciją. Be to, želatina yra naudojama kaip natūralus storiklis ir želė formuojanti medžiaga, suteikianti produktams norimą tekstūrą. Jos filmą formuojančios savybės gali padėti apsaugoti odą nuo išorinių veiksnių ir užrakinti naudingas medžiagas, tokiu būdu veikiant kaip antros odos sluoksnis.
Saugumo informacija
Želatina, naudojama kosmetikos produktuose kaip stabilizatorius, želė formuotojas ar drėkiklis, yra vertinama kaip saugus odos priežiūros ingredientas. Dermatologiniai tyrimai rodo, kad želatina yra nealergizuojanti ir nekenksminga net jautriai odai, kadangi ji yra biologiškai suderinama ir paprastai nesukelia alerginių reakcijų. Be to, gali padėti išlaikyti odos drėgmę ir elastingumą, o tai yra svarbu palaikant sveiką odos būklę. Tačiau, kaip ir bet kuris kitas kosmetikos ingredientas, želatinos saugumas gali priklausyti nuo jos kokybės, švarumo ir koncentracijos produkto sudėtyje, todėl būtina atidžiai sekti gamintojų nurodymus ir atlikti produktų saugumo vertinimą pagal galiojančius reguliavimo reikalavimus.
Moksliniai tyrimai
Tyrimai rodo, kad želatina gali padėti pagerinti odos drėgmės lygį ir elastingumą, taip pat yra naudojama kaip žaliava plaukų, odos ir nagų priežiūros produktuose. Pavyzdžiui, 2016 m. atliktame tyrime, publikuotame „International Journal of Cosmetic Science“, nustatyta, kad želatinos hidrolizatai gali skatinti odos fibroblastų augimą ir kolageno sintezę, o tai svarbu odos atsinaujinimo procesams. Be to, dėl savo biologinio suderinamumo ir biologiškai skaidomų savybių, želatina yra naudojama kaip veiksmingas dermos pildymo agentas, siekiant sumažinti raukšles ir pagerinti odos tekstūrą. Tačiau, nepaisant jos privalumų, kai kurie tyrimai atkreipia dėmesį į galimą alerginių reakcijų riziką, ypač asmenims, jautriems baltymams.
Tvarumas
Želatina, kaip kosmetikos sudedamoji dalis, yra gaunama iš gyvūninių produktų, tokių kaip kaulai, sausgyslės ir oda, perdirbimo proceso metu. Nors želatina savaime yra biologiškai skaidoma ir neturi tiesioginio neigiamo poveikio aplinkai, tvarumo aspektai susiję su žaliavų išgavimu ir perdirbimo procesais. Želatinos gamybai naudojamų gyvūnų auginimas reikalauja didelių žemės plotų, vandens ir pašarų, o tai gali turėti poveikį miškų naikinimui, vandens taršai ir klimato kaitai dėl išmetamo metano. Be to, želatinos išgavimo procesas taip pat susijęs su cheminių medžiagų naudojimu, kurios gali būti žalingos aplinkai, jeigu jos nėra tinkamai tvarkomos. Tačiau, atsižvelgiant į tai, kad želatina yra antrinis produktas, gaunamas perdirbant mėsos pramonės atliekas, jos naudojimas kosmetikoje gali būti vertinamas kaip žingsnis link atliekų mažinimo ir išteklių efektyvesnio panaudojimo.
Reguliavimas
Želatina, naudojama kosmetikos pramonėje kaip želiantas, stabilizatorius ar drėkinamasis komponentas, yra reglamentuojama Europos Sąjungos teisės aktais, siekiant užtikrinti vartotojų saugumą ir produktų kokybę. Europos Sąjungoje želatinos kaip kosmetikos ingrediento panaudojimas yra kontroliuojamas pagal Kosmetikos produktų reglamentą (EC) Nr. 1223/2009, kuris nustato, kad visi kosmetikos produktai turėtų būti saugūs žmogaus sveikatai, kai jie naudojami pagal paskirtį, įskaitant numatomą ilgalaikį poveikį. Taip pat šiame reglamente įtvirtinti griežti reikalavimai dėl produktų sudėties, jų ženklinimo ir saugos vertinimo. Kitose rinkose, pavyzdžiui, JAV, želatinos kaip kosmetikos ingrediento reguliavimas yra mažiau griežtas, ir atsakomybė už produkto saugumą daugiausia tenka gamintojui. Vis dėlto, nepaisant skirtingų reglamentavimo lygių, kosmetikos pramonėje naudojama želatina turi atitikti tam tikrus kokybės ir saugos standartus, kurie užtikrina vartotojų apsaugą.
Svarbu: visi šioje elektroninėje parduotuvėje pateikiami kosmetikos ingredientų aprašymai yra skirti tik informaciniams tikslams. Stengiamės užtikrinti pateikiamos informacijos teisingumą ir aktualumą, tačiau neprisiimame atsakomybės už bet kokias klaidas ar netikslumus informacijoje, taip pat neatsakome už jokias pasekmes, kurios gali atsirasti remiantis šia informacija. Prieš naudodami bet kokius produktus, visada patikrinkite etiketę ir naudojimo instrukcijas tiesiogiai ant produkto pakuotės arba kreipkitės į gamintoją, kad gautumėte išsamią ir patikimą informaciją.